Podczas konferencji PRECOP zobaczyć można dwie rzeźby z cyklu PTAKI OGRODOWE Matthiasa Garrfa, które są częścią prezentowanej w Warszawie i Radomiu wystawy sztuki zaangażowanej pt. „System wczesnego ostrzegania”. Ekspozycja została zaprezentowana w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (kwiecień – maj) oraz w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (czerwiec – sierpień). Punktem wyjścia były obrazy Rajmunda Ziemskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli powojennego malarstwa polskiego, zestawione z pracami współcześnie tworzących artystek i artystów z Polski i zagranicy: Anny Siekierskiej, Małgorzaty Gurowskiej i Agaty Szydłowskiej, Matthiasa Garrfa, Weroniki Zalewskiej, Bartka Zalewskiego, Joanny Rajkowskiej, Diany Lelonek.
Wszystkie prace łączy niepokój twórców o przyszłość ziemi, natury i człowieka. Kuratorką ekspozycji była Diana Lelonek, artystka wizualna, po raz pierwszy występująca w tej roli. Inicjatorem wystawy jest Fundacja Rajmunda Ziemskiego – Ziemski Art, która od 2023 r. zajmuje się twórczym zarządzaniem spuścizną Rajmunda Ziemskiego.
Podczas kongresu PRECOP dodatkowo kuratorka Diana Lelonek, opowie o wystawie przy okazji debaty „Kultura i sztuka dla klimatu”.
Partnerem prezentacji część wystawy podczas kongresu PRECOP jest Katowicki Klaster Energii. Organizator: Fundacja Rajmunda Ziemskiego, Ziemski ART
MATTHIAS GARRF
Ptaki ogrodowe, rzeźba, technika własna, 2019.
Artysta tworzy monumentalne, przeskalowane postaci ptaków popularnych gatunków występujących w miastach. Rzeźby konturowane z przedmiotów codziennego użytku i odpadów nawiązują do bliskości współistnienia ludzi i ptaków. Ptaki śpiewające żyjące w miastach muszą mierzyć się z wieloma podobnymi wyzwaniami, jakie mają ich ludzcy współmieszkańcy. Współczesne inwestycje deweloperskie nie zapewniają im odpowiednich dziur i szczelin do założenia gniazd. Dostępność dziupli w miastach kurczy się proporcjonalnie do wzrostu cen mieszkań dla ludzi. Populacje do niedawna „pospolitych” gatunków zaczynają się kurczyć. Z drugiej strony obecność ptaków w mieście, jak potwierdzają badania, jest zbawienna dla ludzkiego układu nerwowego, obserwowanie popularnych sikorek czy wróbli pomaga obniżyć poziom kortyzolu tak często obecny w przemęczonych i przepracowanych ciałach ludzi.